Jani několik let působila jako učitelka mateřské školy, nejdříve klasické, poté menší, rodinné u lesa, obojí tenkrát ještě v Ostravě, ze které pochází. Vystudovala dvouoborovou geografii s angličtinou a učitelství předškolního a mladšího školního věku.
Nejdůležitějším a nejpraktičtějším studiem pro ni ale zatím bylo mateřství s vlastními dětmi, které jí výrazně proměnilo vnímání výchovy, vzdělávání a všeho co s tím souvisí. Prošla proto kurzem Nevýchovy a začala hlouběji prozkoumávat (nejen) vývojovou psychologii. Absolvovala kurz Učíme se venku, spjatý s teorií typů a prošla velmi tvořivým tříměsíčním kurzem „Laboratorium hry“, kde se učila pod vedením Petera Živého, známého učitele Intuitivní pedagogiky.
Je otevřená všemu novému a stále se rozhlíží, vzdělává a nasává inspiraci v oblasti domškoláctví, svobodného vývoje a vzdělávání každé žijící bytosti. Řídí se heslem „Žij a nech žít“. Svět, přírodu a Zemi ráda cítí na vlastní kůži, prozkoumává ze všech stran, leze po kládách, do potoků, jeskyň a všech tajuplných zákoutí, ráda žasne a směje se, a ráda naslouchá skvělým a často netradičním nápadům dětí. Je maminkou dvou skvělých kluků, kteří jsou také součástí Bystřinky.
Hanka vystudovala ekologii a ochranu krajiny, poté lesní inženýrství. Chvíli pracovala v lese jako hajná, ale tato práce nebyla to, co chtěla dělat. A tak se různými klikatými cestami dostala k práci v Charitě, kdy si dálkově dostudovala charitní a sociální práci a před mateřskou pracovala na pozici vedoucí a sociální pracovnice Denního centra pro lidi bez domova.
Narozením dcery se jí otevřely dosud nepoznané obzory a také nové výzvy… a otázka: co dál? Díky projektu Valaši sa učíjá měla možnost navštívit různé neziskovky, školy a školská zařízení, která děti „vzdělávají“ jinak, než je momentálně ve společnosti běžné. Vedla pro děti klub Živáček, absolvovala také jeden z kurzů Učíme se venku.
Díky tomuto projektu navštívila i vznikající Bystřinu a napadlo ji, že by zdejší prostor mohlo využívat více lidí otevřených myšlence sdílení, potkávání se, propojování… Tak vznikl Klubík, který druhým rokem koordinuje.
Hanka ráda lidi propojuje a rozvíjí nové myšlenky. Hanka jako průvodkyně pomáhá také v Neškolce ve Valašském Meziříčí a je členkou výkonné rady spolku Bystřina. Hanka se vzdělává v nenásilné komunikaci a působí ve spolku Permanet, z. s.
Kapacita Bystřinky je 12 dětí ve věku 4-6 let. Bystřinka bude ve školním roce 2025/2026 fungovat 2x týdně a to ve středu a čtvrtek od 8:30 do 15:30 hodin. Docházka do Bystřinky je pouze dvoudenní.
Bystřinka se potkává na Velké Lhotě v prostorách Obecního domu U Pavlů. Tato lokalita je dostupná i MHD (Velká Lhota U Pavlů).
Obědy jsou součástí školného. Svačiny si rodiče řeší sami. Pitný režim zajišťuje Bystřinka.
Cena za dvoudenní docházku do Bystřinky v 2025/2026 je 3.400Kč/dítě.
Přihlašování dítěte do Bystřinky bude možné od 1. do 31. května 2025 nebo do naplnění kapacity. Po schválení přihlášky spolkem a podepsáním dohody o docházce rodiče uhradí do poloviny června nevratnou kauci ve výši 1 školného (ta bude použita na uhrazení posledního měsíce ve školním roce 2025/2026).
Naším záměrem je tvořit pro nás i pro děti prostor,:
Kam nechodíme, protože musíme, ale protože chceme a kam se těšíme.
Kde je ZACHOVÁNA SVOBODA pohybu, výběru činností, v co největší možné míře v rámci možností.
Kde NEJSME SVÁZÁNI příliš strukturovaným denním režimem a pravidly, ale tvoříme pravidla postupně a spolu. Tak, jak vyplývají ze situací, a proto, aby nám sloužily jako BEZPEČNÉ HRANICE.
Je PODPOROVÁNA přirozená motivace a NÁPADITOST dítěte.
Kde jsou dětem nabízeny zajímavé a PODNĚTNÉ AKTIVITY, na kterých se mohou učit, růst, zkoušet, objevovat.
Kde rozvíjíme SOCIÁLNÍ DOVEDNOSTI a LASKAVÉ VZTAHY ve skupině.
Kde děti mohou poznávat svět VŠEMI SMYSLY, objevovat. Získávat zkušenosti.
Je RESPEKTOVÁN výchovný styl dané rodiny. Kde nesoudíme, ale hledáme cesty k sobě.
Kde se PŘIZPŮSOBUJEME POTŘEBÁM a zájmům dětí, takže harmonogram dne je spíše orientační.
Kde hlavními kotvami nám je ranní pozdravení v kruhu, čas jídel a odpočinku.
Kde stolování, čas oběda, setkání se u jednoho stolu, je PŘÍLEŽITOST K POVÍDÁNÍ, sdílení zážitků.
Kde jsou RODIČE součástí dění, vnímáni jako naši partneři, PŘÁTELÉ a mohou se podílet na programu i společných akcích
8:30 – 9:15
příchod, volná hra, čtení, ranní připravené aktivity (stavebnice, kreslení, tématické pomůcky, grafomotorika atp.)
9:15 – 11:00
úklid, hygiena, svačina, ranní kruh, společné hry/aktivity vevnitř/venku
11: 00 – 12: 30
volná hra/pobyt venku/společná výprava po okolí
12:30 – 13:00
hygiena, oběd, příprava k odchodu domů
13:00 – 14:00
polední klid – odpočinek, pohádka, klidnější aktivity
14:00 – 15:00
volná hra, svačina, pobyt venku
15: 00 – 15: 30
loučení se svobodou a odchod domů s rodiči 🙂
Dětem prosím vždy nachystejte oblečení zohledňující aktuální počasí. uvnitř je teplo, případné mokré oblečení uschne.
Důležité je dát dětem dost jídla, aby vydržely spokojené. Větší svačina je víc než vítána.
Děti mají možnost mít u sebe svého rodiče, který s ním dělá všechny aktivity, ale také mu dává prostor, aby se dítě mohlo vzdálit, navázat kontakt s pedagogem nebo dalšími dětmi. Tato forma adaptace záleží na domluvě s pedagožkou Jani.
2. září se také bude konat od 9:30 do 12:30 adaptační den. Cena je 350 Kč.
Společný oběd je důležitou součástí dne. proto jsme se rozhodli, že obědy budou zajištěny pro každé dítě na Bystřince a jsou zahrnuty do školného. Doposud jsme jednali ze ZŠ Růžďka, která by nám obědy byla schopná dodat. Bohužel nám však nejsou schopni zajistit vegetariánská nebo vegánská jídla. V případě, že najdeme rodiče, který by byl ochotný a schopný obědy zajišťovat za domluvenou cenu za měsíc, rádi tuto spolupráci podpoříme.
Je nám to moc líto, ale v tuto chvíli k podobným úlevám na školné přistoupit nemůžeme. Pokud byste v průběhu školního roku vypadli na více, než měsíc, školné vám ale účtovat nebudeme. Když však za sebe najdete náhradu, budeme rádi. Pomůžete nám pečovat o udržitelnost školy.